W czym może pomóc Ci notariusz? W jakim celu iść do kancelarii notarialnej?
Czym właściwie zajmuje się notariusz?
Notariusz jest niezbędny przy sporządzaniu umów, poświadczaniu dokumentów, a także często jest wymagany przy postępowaniu procesowym. Do kancelarii notarialnej powinniśmy się udać gdy potrzebujemy:
- umowy sprzedaży nieruchomości lub działki
- umowy warunkowej
- małżeńskiej umowy majątkowej
- pomocy przy sprawie spadkowej
- spisania testamentu, oświadczeń, protokołów
- poświadczenia podpisu
- poświadczenia zgodności z kopią
- sporządzenia protestu czeków i weksli
Do kancelarii notarialnej możemy też się udać gdy potrzebujemy poświadczenia, gdy wymagane jest, aby dokument miał formę aktów notarialnych, (m.in. pełnomocnictwa do prowadzenia niektórych czynności prawnych, umowy związane z użytkowaniem wieczystym (przenoszenie, oddanie, przedłużenie użytkowania), umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu czy umowy darowizn). Nadaje to im moc prawną.
Długa tradycja zawodu
Zawód notariusza ma długą historię – już w powieści Fredry „Zemsta” pojawia się rejent, podobnie w dziele Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Zawód rejenta funkcjonuje do dziś, pod nazwą notariusza. Zawód zachował swoją doniosłość i niezmienną renomę utrzymaną przez wysokie wymagania stawiane przez zakres obowiązków i przez prawo państwowe.
Droga kształcenia notariusza

Notariusz jest osobą w pełni przeszkoloną do pełnienia powierzonych mu zadań. Jego ścieżka zawodowa. Przede wszystkim przyszły notariusz musi odbyć studia 5 letnie magisterskie dotyczące prawa. Aby dostać się na takie studia rywalizuje z innymi kandydatami. Często na jedno miejsce przypada wielu kandydatów. Aby się dostać należy mieć świetne wyniki z matury z wiedzy o społeczeństwie i historii. Po studiach musi dostać się na aplikacje notarialne, kształci się tam 2.5 roku, po czym musi odbyć 2 letni staż. Musi zdać także trzydniowy egzamin państwowy. Droga do zostania notariuszem jest długa i wymagająca, przez co notariusze są wykwalifikowanymi specjalistami, którym można zaufać.
Cechy notariusza
Notariusz zobowiązany jest prawnie do bezstronności i tajemnicy zawodowej. Idąc do kancelarii notarialnej nie musimy więc obawiać się o złe rozpatrzenie naszej sprawy. Kancelaria notarialna przeprowadzi klienta przez zawiłości prawne i doprowadzi do końca nasze sprawy urzędowe Notariusz odmówi współpracy jeśli nasze działanie jest nielegalne.
Sprawy notarialne w innym języku niż polski
Na żądanie strony notariusz może wykonywać czynności dodatkowo w języku obcym wykorzystując swoje umiejętności, bądź korzystając z usług tłumacza przysięgłego
Notariusz w Olsztynie
W centrum Olsztyna znajduje się kancelaria notarialna Michała Milewskiego, który może pomóc we wszystkich wymienionych wyżej sprawach. Pełna oferta znajduje się na stronie https://www.notariuszolsztyn.info/. Z notariuszem można także skontaktować się mailowo i telefonicznie. Mogą Państwo powierzyć jego zespołowi swoje sprawy, a na pewno się Państwo nie zawiodą.
Kontakt
ul. Głowackiego 14
10-448 Olsztyn
tel. (89) 534 94 90